Wrocławskie Stowarzyszenie Kyudo

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Yumi (łuk)

Email Drukuj PDF

Łuk japoński - yumi jest unikalny pod każdym względem - refleksyjny, wyjątkowo długi, bo mierzący ponad dwa metry i asymetryczny. Chwyt ma poniżej środka - w 1/3 jego długości. Dzisiaj sporządza się go tak samo jak przed czterystu laty, z tych samych prostych materiałów - z drewna i z bambusa.

Są trzy podstawowe typy łuków stosowanych w kyudo: klasyczny bambusowy yumi, bambusowy yumi kryty laką i yumi wykonany z tworzywa sztucznego (z włókna szklanego lub karbonu).

Ostatni typ, ze względu na cenę i trwałość, często jest używany w szkołach i dużych klubach łuczniczych, zwłaszcza tam, gdzie ćwiczą grupy początkujących. Spotkać go można także za granicą, w krajach o zimnym lub suchym klimacie, nieodpowiednim dla bambusowego yumi.

W czasach samurajów bambusowy yumi bywał zazwyczaj kryty kilkoma warstwami laki urushi. Chroniło to przed wilgocią i wzmacniało jego wytrzymałość. Przed położeniem laki okręcano go mocną nicią. Ten dodatkowy oplot przydawał mu trwałości i sprawiał, że urushi-yumi stał się ulubioną bronią ruszających do bitwy wojowników. Czasami wyschniętą lakę regularnie oplatano cienkimi paskami ratangu. Taka odmiana łuku znana była pod nazwą shigeto-yumi. Do dziś używana jest tylko przez łuczników największego kalibru.

Japońskie łuki mierzone są w tradycyjny sposób z użyciem jednostek shaku i sun. Jeden sun to mniej więcej trzy centymetry. Dziesięć sun daje jedno shaku. Przeciętna długość yumi wynosi siedem shaku i trzy sun, czyli dwieście dwadzieścia jeden centymetrów. Taka długość doskonale pasuje do wzrostu Japończyków (150-165 cm), ale wyższe osoby raczej powinny korzystać z dłuższych łuków, bo krótszy może pęknąć w chwili naciągania. W związku z tym, współczesne yumi produkuje się w trzech odmianach: krótkiej - tsumari, zwykłej - namisun i długiej - nobi. Właściwe wymiary yumi określa także yazuka czyli długość strzały.

Istotną miarą przy wyborze łuku jest też siła naciągu, wynosząca od dziesięciu do trzydziestu kilogramów. Dla początkujących adeptów kyudo najlepsze są yumi o naciągu nie przekraczającym dwunastu kilogramów. Siła naciągu jest sprawą indywidualną, związaną z wiekiem, kondycją fizyczną i doświadczeniem. Dla doświadczonego łucznika w średnim wieku wynosi przeciętnie osiemnaście kilogramów. Dla kobiet jej wartość spada o kilka kilogramów.

Poprawiony: piątek, 19 marca 2010 00:50  

Archiwum